Джерела безперебійного живлення — це пристрої, які забезпечують електроніці та техніці резервне електроживлення в той час, коли звичайне електропостачання неможливе. Резервне живлення можливе завдяки акумуляторним батареям ДБЖ. Зазначимо, що джерело безперебійного живлення, в залежності від моделі, може надавати автономність пристроям не невеликий час — від 3 до 8 хвилин. Але цього достатньо для безпечного вимкнення всіх пристроїв. Також більшість безперебійників оснащені функцією стабілізації напруги, що захищає чутливу техніку.
Детальніше про типи та можливості ДБЖ читайте нижче.
Типи джерел безперебійного живлення
Резервний безперебійник, він же офлайн модель, стане в нагоді, якщо проблеми з відключенням електрики — це рідкість, але про всяк випадок хочеться захистити пристрої. Він функціонує досить просто: якщо напруга в електромережі низька, електрику відключили зовсім, то девайс перемикається на роботу від АКБ. Час перемикання становить близько 15 мс або менше. Батарея приладу заряджається, поки він підключений до електроживлення.
Основні переваги резервних ДБЖ:
- Низька ціна.
- Безшумна робота.
- Економне споживання енергії.
Недоліки офлайн-безперебійників:
- Не вирівнює напругу.
- Не підходить, якщо світло вимикають часто: акумулятор не встигає зарядитися і зношується швидше.
Лінійно-інтерактивний UPS підійде при частих відключеннях та стрибках напруги в невеликому діапазоні. Цей пристрій має не тільки акумуляторну батарею для подачі техніки живлення, а й вбудований стабілізатор. Вартість такого безперебійника вища, ніж офлайн моделі, але й ступінь захисту вищий. Завдяки стабілізатору ДБЖ цього типу вирівнює незначні стрибки напруги, приводячи струм до оптимальних показників. Такі безперебійники купують для комп’ютерної техніки.
Головні плюси ДБЖ лінійно-інтерактивного типу:
- Плавний та швидкий перехід у режим роботи від АКБ.
- Регулювання коливань напруги електромережі в діапазоні 160-290 В.
Серед мінусів можна назвати більше енергоспоживання та вартість у порівнянні з резервним.
Безперебійник із подвійним перетворенням енергії купують, при регулярних перебоях у подачі електрики та проблемах з якістю напруги. Це просунута модель, яка оснащується стабілізатором із подвійним перетворенням струму. Завдяки цьому принципу на виході сигнал виходить ідеальним незалежно від якості напруги на вході. Такі прилади ще називають онлайн безперебійниками. Вони характеризуються плавним та максимально швидким переходом в автономний режим. Всі ці характеристики роблять онлайн моделі оптимальними для техніки, чутливою до якості напруги.
Переваги ДБЖ подвійного перетворення:
- Видають ідеальну напругу.
- Вирівнюють значні коливання.
- Стабільно працюють.
- Швидко перемикаються в автономний режим.
Серед недоліків таких моделей виділяється, мабуть, лише найвища ціна.
Параметри вибору ДБЖ
Щоб купити оптимальний варіант, слід визначитись, яка потужність потрібна. Для цього потрібно порахувати скільки споживає кожен пристрій, який ви плануєте підключити до ДБЖ. Потім до отриманих даних варто додати 20-30%. Це буде запас, який захистить безперебійник від перевантаження і дасть можливість у майбутньому підключити ще щось.
Зазначимо, що моделі випускаються з потужністю 1000-5000 Вт та більше.
Час роботи від АКБ та час перемикання теж мають значення. Як правило, чим вище у девайса потужність, тим довше він працює від АКБ. Загалом, середній показник становить 3-8 хвилин. Що стосується часу переходу в автономний режим, то чим швидше, тим краще.
Якщо ваш вибір припав на лінійно-інтерактивний девайс або модель онлайн типу, то такі пристрої зазвичай мають вбудоване ПЗ. Це зручно, оскільки воно зберігає та відображає параметри електричної мережі. Деякі моделі оснащені дисплеями, де відображаються всі ці показники та режим роботи. Варіанти простіше оснащені світлодіодними індикаторами стану мережі та АКБ, деякі пристрої мають вбудований звуковий сигнал.
Варто звертати увагу і на кількість розеток. Вона повинна збігатися з кількістю пристроїв, що ви плануєте під’єднати, плюс ще 1-2 шт. про запас.
Встановлення та налагодження ДБЖ
- Якщо у вас шумний безперебійник, добре б встановити його у віддаленому від залу та спальні місці, щоб його робота не заважала.
- Якщо у Вас є ДБЖ з дисплеєм, поставте прилад так, щоб можна було бачити екранчик і відстежувати роботу мережі та самого ДБЖ.
- Встановіть ДБЖ на рівній поверхні в сухому, чистому місці, яке добре вентилюється.
- Поставте безперебійник так, щоб ви могли підключити всі пристрої, які збиралися.
Стосовно налаштувань: безперебійники функціонують за принципом plug&play, тобто підключили — і все працює. Однак іноді треба додатково налаштовувати збереження даних у комп’ютер та запускати оновлення ПЗ.
Рекомендації щодо використання ДБЖ
Отже, щоб купити відповідний безперебійник, потрібно орієнтуватися на особливості подачі електроенергії: частоту відключення, інтенсивність та частоту коливань напруги. Також важливо брати до уваги чутливість техніки до чистоти сигналу, її потужність. Важливі особливості акумулятора, зручність інтерфейсу, а також кількість розеток і час переходу в режим автономності.
Резервні моделі підійдуть для дому, якщо коливання напруги в електромережі не зустрічаються, або у вас додатково встановлено стабілізатор. Для комп’ютерної техніки підійдуть лінійно-інтерактивні моделі. А для серверів, опалювальної техніки, холодильників та інших чутливих приладів знадобиться онлайн безперебійник.