Одним з важливих елементів автомобіля, що забезпечує комфорт водія та пасажирів, є кондиціонер. Цей пристрій потребує регулярного технічного обслуговування, зокрема наповнення системи холодоагентом. Пропонується заправка кондиціонерів від досвідчених фахівців, які виконують роботу якісно та швидко.
Правила проведення процедури
Втрати холодоагенту в кондиціонері тривають постійно. За рік експлуатації цей показник може досягати до 15%. Це означає, що через три роки необхідна дозаправка фреоном, або повна заміна рідини, що охолоджує.
Цей термін скорочується при інтенсивному використанні приладу, їзді в умовах високої запиленості, в місцях де багато пуху та пилку рослин. У цих випадках, поряд із заправкою, потрібно здійснювати регулярне чищення фільтрів та інших вузлів.
Якщо планується дозаправка, то заливається аналогічний вид фреону, що знаходиться в кондиціонері. Для нового типу холодоагенту потрібно злити старий, промити магістралі, тільки після цього проводити заправку.
Перед початком робіт потрібно оглянути всі вузли кондиціонера, магістралі, перевірити герметичність конструкції. Після цього завести двигун машини та перевірити тиск у системі приладу. Якщо манометр показує трохи більше 10-12 бар, то процедура заправки стає обов’язковою.
Етапи
Перед початком роботи у сервісній книжці автомобіля визначається тип фреону, який закачаний у систему. Також там вказується загальна кількість холодоагенту. Далі підбирається субстанція та проводиться наступна процедура:
Береться герметична ємність і туди відкачуються залишки фреону із системи. Після цього видаляється олія з магістралей. Виробляється вакуумування системи, коли видаляються залишки повітря та вологи.
Збирається заправний пристрій з ємності з фреоном, манометром, вагами. Резервуар зважується, щоб визначити кількість холодоагенту в ньому.
Патрубок від резервуара приєднується до магістралі низького тиску, проводиться підключення ємності. Запускається мотор автомобіля на холостому ходу та низьких оборотах.
Місткість перевертається, відкручуються вентилі і починається подача фреону в систему.
При заповненні потрібно контролювати тиск усередині системи, досягаючи показника 275 кПа процедура припиняється, всі вентилі закриваються, ємність від’єднується від патрубків. При виконанні заправки потрібно уникати перевищення тиску в системи та витоку фреону.